Akmenos dvaro malūnas
Akmenos dvaro aplinkoje
Akmenos dvaro malūnas
Akmenos dvaro aplinkoje

Akmenos dvaras

Akmenos dvaras, remiantis liudininkų pasakojimais, stovėjęs ant nedidelės kalvos. XIX a. pirmoje pusėje čia gyvenę grafai Hoppenai persikėlė į mažesnį dvaro pastatą kitąpus liepų alėjos. Greta esančio tvenkinio ištakose buvo įrengta elektrinė, tiekusi dvarui elektrą.


Akmenos malūnas

XIX a. II-oje pusėje Akmenos dvare buvo pastatytas akmens sienų, olandiško tipo kepurinis Akmenos vėjo malūnas, ilgus metus aprūpindavęs miltais visą apylinkę. Šį vėjo malūną 1901 m autobiografiniame apsakyme aprašė rašytojas Jonas Biliūnas. Dvarininko Hoppeno pastatytas akmeninis malūnas XX a. pradžioje buvęs vienas didžiausių Lietuvoje: pagrindo skersmuo – 14 metrų, viršūnės skersmuo – 7 metrai, sienų storis – 1 metras, o 12,5 metro ilgio sparnų viršūnės siekė 30 metrų aukštį.


Akmenos dvaras - nuo 1914 m. iki dabar

1914 m. Akmenos dvarą nupirko Juozas Jankauskas. Dvare tarpukariu būdavo organizuojami pokyliai, skirti vietos mokyklai paremti. Į šventę susirinkę svečiai skirdavo lėšų mokytojo algai, malkoms mokyklai šildyti, mokinių pieštukams ar sąsiuviniams. Pasakojama, kad vieno iš pokylių metu čia skambėjo Džiuzepės Verdžio opera „Traviata“. 1926 m. buvo vykdoma Akmenos dvaro žemių parceliacija. Dvaro savininkui Juozui Jankauskui iš 251,51 ha žemės buvo palikta 81,49 ha. 1941 m. klestintis dvaras buvo nacionalizuotas, o J. Jankausko našlė dvarininkė Jadvyga Jankauskienė su suaugusiais dukra ir sūnumi buvo ištremti į Sibirą. Malūną po karo perėmęs "Draugystės" kolūkis jį naudojo beveik 30 metų, kol apleido ir paliko griūti.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Akmenos dvaras, kaip išlikęs nekilnojamas turtas, grąžintas paveldėtojams, tačiau smarkiai nuniokotas. Šiuo metu Akmenos dvaras prižiūrimas, restauruojamas, čia vykdomi kultūriniai ir socialiniai projektai. Simboliškai atkurta dvaro biblioteka, kuriai knygas dovanoja draugai, pažįstami ar knygų autoriai.

___

Daugiau įdomybių ir naujienų apie Lietuvos pilis ir dvarus rasite mūsų Facebook profilyje.
Vieta žemėlapyje:


Neradote ieškomos informacijos? Parašykite mums.