Straipsniai

Didingi Žemaitijos dvarai ir pilys – turiningai savaitgalio išvykai

2020 01 07

Teigiama, jog iš keleto tūkstančių XIX amžiaus pabaigoje klestėjusių Lietuvos dvarų, Žemaitija galėjo pasigirti stambiausiais ir bene didingiausiais. Kalvotose, upeliais išvagotose vietovėse įsikūrę Žemaitijos dvarai bei pilys tuo metu išsiskyrė milžiniško dydžio teritorijomis, įspūdinga architektūra ir kuriama ekonomine bei kultūrine nauda.

Šiandien, praėjus karams, okupacijoms ir skaudžiam dvarų nykimo laikotarpiui, Žemaitijoje išlikę apie keletą šimtų skirtingo dydžio architektūrinių dvarų bei pilių paminklų. Vienuose iš jų didybė ir grožis – kruopščiai restauruoti ir prikelti naujam gyvenimui, kiti – dar tik po truputį bunda.

Į pažintinį kelią po didingąją Žemaitiją

Vis dėlto, kalbėti apie Žemaitijos gamtą ir architektūrą daugiskaita – neteisinga. Kiekviena dvaro sodyba, kiekviena pilis, kiekviena regiono dalis ar miestelis yra vis skirtingai žavūs. Tikram keliautojui būtina aplankyti kiekvieną iš jų!

Dėl šios priežasties, norintiems iš arčiau susipažinti su Žemaitijos kraštovaizdžio, etnografijos, tradicijų bei architektūros išskirtinumais, siūlome maršrutą po nuostabius Žemaitijos dvarus, pakeliui užsukant ir į vieną gražiausių Lietuvos pilių. O progos įgyvendinti šį planą toli ieškoti nereikės. Tai padaryti galima tiesiog keliaujant prie jūros!



Plungės dvaras

Lietuvos Versaliu tituluojamas Plungės dvaras – viena įspūdingiausių dvaro sodybų visoje Lietuvoje. Dvaro pakilimo amžius prasidėjo 1873 metais jį įsigijus kunigaikščiui Mykolui Oginskiui. Žymaus italų architekto Karlo Lorenzo dėka beveik 60 hektarų dvaro sodyboje sukurti įstabūs neorenesanso rūmai, dvi oficinos ir neogotikos stiliaus žirgynas. Rūmų vidaus įrengimas iki šių dienų laikomas vienu gražiausių to meto architektūros meno darbų.

Šiandien tiek rūmai, tiek įspūdinga dvaro teritorija yra visiškai atkurta ir renovuota. Rūmų viduje veikia Žemaičių meno muziejus, kuriame eksponuojami po visą pasaulį pasklidusių žemaičių dailininkų darbai.

Dvaras įsikūręs Plungės mieste, adresu Parko g. 3.

Kretingos dvaras

Garsusis grafų Tiškevičių dvaras Kretingoje gali pasigirti iki šių dienų išlaikęs 43 hektarų plote išsidėsčiusį mišrų, skulptūromis ir fontanais puoštą parką bei net 24 istorinius dvaro sodybos pastatus. Ryškiausias iš jų – neoklasicizmo stiliaus dvaro rūmų pastatas su įspūdingu Žiemos sodu. Tiesa, parko teritorijoje lankytojus savo grožiu stebina ir unikalus, kruopščiai restauruotas astronominis kalendorius su saulės laikrodžiu.

Šiandien grafo Tiškevičiaus rūmuose veikia Kretingos muziejus, kur renkama ir eksponuojama ne tik dvaro, bet ir viso krašto istorija, organizuojamos įdomios pažintinės ekskursijos, edukaciniai ir kultūriniai renginiai. 

Dvaras įsikūręs Kretingos mieste, adresu Vilniaus g. 20.

Jurbarko dvaras

Nuo jūros krašto keliaujant centrinės ar Vakarų Lietuvos link, kelyje Klaipėda-Vilnius pasirinkus Tauragės kryptį galima atsidurti viename gražiausių Lietuvos kelių – panemunių maršrute. Čia keliautojai gali rasti net keletą įspūdingų dvarų ir pilių, iš kurių pirmasis kelyje bus Jurbarko dvaras.

Mituvos upės pakrantėje įsikūrusioje vaizdingoje dvaro sodyboje iki šių dienų išliko ir buvo dailiai restauruotos dvi dvaro oficinos, kumetynas, Jurbarko Kristaus atsimainymo cerkvė ir įspūdingos dvaro centrinių rūmų liekanos. Tiek gamtos, tiek architektūriniu grožiu žavintis dvaras iki šių dienų išlieka pagrindiniu Jurbarko regiono lankytinu objektu. Tiesa, jurbarkiečius bei miesto svečius šiandien čia traukia ir eksponuojami skulptūros pradininko Vinco Grybo darbai bei ekspozicija skirta poetui, menininkui ir diplomatui Jurgiui Baltrušaičiui.

Dvaras įsikūręs Jurbarko mieste, adresu Vydūno g. 21.

Panemunės pilis

Tęsiant kelionę toliau, vidurio Lietuvos link, kairėje pusėje ant stataus šlaito į Nemuną žvelgia įspūdinga Panemunės pilis. Jos išskirtinumas – architektūrinių stilių įvairovė, vyraujanti tiek pilies eksterjere, tiek interjere. Panemunės pilį aplankę, gali matyti tiek ryškių renesanso, tiek baroko, tiek klasicizmo stilių elementų. Teigiama, jog tai viena geriausiai savo autentiškumą nuo XVII amžiaus išlaikiusių šalies pilių.

Šiandien Panemunės pilis priklauso Vilniaus dailės akademijai, čia nuolat organizuojamos įvairios parodos ir ekspozicijos, organizuojamos įvairios šventės bei renginiai.

Pilis įsikūrusi Pilies kaime, Jurbarko rajone, adresu Vytėnų g. 53.

Belvederio dvaras

Įveikus dar keliasdešimt kilometrų Kauno kryptimi, taipogi kairėje kelio pusėje, ant aukšto šlaito turistai gali atrasti įspūdingus, tačiau šiandien dar apleistus Belvederio dvaro rūmus. Vis dėlto, šių rūmų išskirtinumas puikiai matomas ir iki šių dienų. Tai bene įspūdingiausi itališkų vilų pavyzdžiu statyti, romantizmo ir neogotikos bruožų turintys lietuviški rūmai.

Kita jų ypatybė yra tai, jog statant rūmus langų buvo suplanuota tiek, kiek metuose yra savaičių, durų – kiek metuose mėnesių, o laiptelių – kiek metuose dienų. Visu tuo grožėtis galima ir šiandien.

Dvaras įsikūręs Belvederio miestelyje, Jurbarko rajone, adresu Dvaro g. 9.

Žemaitijos dvarai ir pilys vienos savaitgalio išvykos metu

Ieškančių naujų, originalių ir turiningų savaitgalio išvykų Lietuvoje, Žemaitijos dvarai ir pilys – tikrai nenuvils. Pasirinkite laisvą, gal net artimiausią ilgąjį metų savaitgalį ir ruoškitės į kelią. Tiesa, maršrutą galite pradėti ir nuo Plungės, ir nuo Belvederio, o jei norite – dvarų aplankymą išskaidžius atskiroms progoms. Svarbu, susipažinti su kiekvienu iš jų!

Norėdami sužinoti daugiau įdomių faktų ir naujienų apie šalies dvarus bei pilis, sekite veidaknygę PAŽINKIME LIETUVOS DVARUS.