Straipsniai

Keliaujame po Lietuvą: 7 dvarai Šiaurės rytų Lietuvoje

2020 06 29

Vaizdingomis vietovėmis garsėjanti Šiaurės rytų Lietuva stebina ne tik giriomis ir ežerais, bet ir įstabiais, vienas už kitą gražesniais dvarais. O juk tai – tobulos išvykos receptas! Šiek tiek kvapą gniaužiančios gamtos, šiek tiek stulbinančios architektūros ir trumpa savaitgalio išvyka įsimins ilgam. Tad skatindami turiningas jūsų keliones, pristatome – štai 7 dvarai Šiaurės Lietuvoje, nusipelnę jūsų vizito!1) Raguvėlės dvaras

Raguvėlės dvaras yra vienas didžiausių architektūrinių ansamblių Lietuvoje. Dvaro sodybą sudaro dailūs klasicistiniai dviaukščiai balto mūro rūmai, greta Juostos upės išsidėstęs 19 ūkinių pastatų kompleksas, mauzoliejinė koplyčia, medinė bažnyčia bei parkas. Įdomus, tačiau mažai kam žinomas faktas yra tai, jog Raguvėlės bažnyčioje laikomi bene seniausi vargonai visame Anykščių regione. Jiems jau daugiau nei 220 metų!

Sovietmečiu dvaras buvo nacionalizuotas, tačiau šiandien jis grąžintas nuo 1698 metų dvarą valdžiusios Komarų giminės paveldėtojams. Dvaro rūmai restauruoti, sutvarkyta pagrindinė rūmų salė bei 17 kambarių, kuriuose šiandien vyksta įvairūs renginiai, susitikimai, šventės.

Aplankyti dvarą galite Anykščių rajone, adresu Parko g. 2, Raguvėlė. 

2) Pienionių dvaras

Garsių Lietuvos didžiosios kunigaikštystės giminių valdytas Pienionių dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas dar nuo XVI a. Dvarą įsigijus Siesickių giminei čia pastatyti prabangūs mediniai klasicistinio stiliaus rūmai, įrengta oranžerija, užveistas 9 hektarų ploto peizažinis parkas. Pastarasis iki Pirmojo pasaulinio karo buvo laikomas bene geriausiai prižiūrimu parku Lietuvos teritorijoje.

Labai gaila, tačiau mediniai Siesickių statyti dvaro rūmai iki mūsų dienų neišliko. Visgi apsilankyti Pienionyse tikrai verta! Šiandien atvykę į dvaro teritoriją rasime svirną, rūkyklą, bravorą, vartus su įstabiomis liūtų skulptūromis bei rūpestingai prižiūrimą parką su žaviais vietiniais, ir dekoratyviniais, iš kitų kraštų atvežtais medžiais.

Dvarą galite aplankyti Anykščių rajone, adresu Dvaro g., Pienionys.

3) Akmenos dvaras

Anykščių krašte stūksančio Akmenos dvaro pasididžiavimas – iki šių dienų išlikęs olandiško tipo kepurinis vėjo malūnas. Tai vienas didžiausių Lietuvoje XIX a. pastatytų vėjo malūnų. Pasakojama, jog ilgus metus malūnas miltais aprūpindavo visas Anykščių krašto apylinkes.

Akmenos dvaro vėjo malūną savo autobiografiniame apsakyme, pavadinimu „Vėjo malūnas“, aprašė žymus lietuvių prozininkas Jonas Biliūnas. Jis rašė: „Neilgai trukus buvau jau vietoje ir su nusistebėjimu gražiavausi malūnu, kokio dar niekur niekad nebuvau matęs. Pastatytas jis buvo iš akmenų ir taip puikus ir aukštas, kad rodėsi lyg koks prajovas šitame krašte neturtingų artojų, kur kitas džiaugiasi juodos duonos rudeniop sulaukęs.“

Sovietmečiu Akmenos malūnas buvo apleistas bei pradėjęs griūti, tačiau Lietuvai atgavus nepriklausomybę jis vėl pateko į rūpestingas rankas, buvo autentiškai restauruotas ir savo grožiu šiandien žavi visus jį aplankyti atvykstančius.

Dvaras yra  Anykščių rajone, adresu Akmenos k., Viešintos sen.

4) Burbiškio dvaras

Vaizdingame Anykštos upės krante stūksantis Burbiškio dvaras neretai vadinamas neoklasicizmo perlu. Subtilumu ir elegancija užburiantį dvarą juosia nuostabus parkas su daugiau nei 30 skirtingų rūšių medžių, krūmų ir krūmokšnių.

Į Europos paveldo lankytinų objektų sąrašą įtrauktas dvaras šiandien restauruotas pagal 1853 metų projektą. Rūmai lankytojus kviečia pasigėrėti išskirtiniais lubų ir sienų tapybos piešiniais bei XIX a. laikus menančiomis krosnimis, apmūrytomis baltos glazūros plokštėmis. Dvare taip pat vyksta koncertai, parodos, seminarai.

Dvarą galite rasti Anykščių rajone, adresu Parko g. 1B, Burbiškio k.

5) Bikuškio dvaras

Ant Alaušo ežero kranto stūksantis Bikuškio dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas jau nuo XIV a. Šį dvarą valdė žymios Lietuvos didžiosios kunigaikštystės giminės: Radvilos, Oginskiai, XVIII amžiuje – Prušinskiai. Įdomu tai, čia 1863 metų sukilimo metu buvo slepiami sukilėliai.  

Klestėjimo laikais dvarui priklausė net septyni aplinkiniai kaimai, tačiau prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas kartu su savimi atnešė tamsų, sunkų ir vargingą dvaro istorijos periodą. Šiandien Bikuškio dvaras grąžintas paveldėtojams, palengva bunda naujam gyvenimui. Apsilankę dvaro teritorijoje rasite išlikusį klasicistinį gyvenamąjį namą, klėtį, kalvę, spirito gamyklos griuvėsius, dvaro teritoriją juosiantį vaizdingą parką.

Dvaras yra Utenos rajone, adresu Dvaro g. 29, Bikuškis.

6) Alantos dvaras

Alantos dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XV a., tačiau dabartiniai itališkos vilos stiliaus dvaro rūmai iškilo tik XIX a. pabaigoje, dvarą įsigijus Tadui Pac-Pomarnackui. Rūmų statybai investicijų negailėta – granito kolonos gabentos iš Suomijos, fasadas dekoruotas arkutėmis bei puošniais karnizais, visi kambariai puošti parketo grindimis, kilimais, tapetais ar apmušalų audiniu dekoruotomis sienomis. Pac-Pomarnackių valdymo laikais dvarui priklausė net 34 pastatai.

Šiandien dvaro rūmai restauruoti ir atviri lankytojams. Dvaro viduje veikia Vaidoto Žuko meno galerija bei palaimintojo Teofiliaus Matulionio muziejus, rengiamos įvairios parodos ir kiti renginiai.

Dvarą aplankyti galite Molėtų rajone, adresu Parko g. 5, Naujasodžio k.

7) Saldutiškio dvaras

Nors Saldutiškio dvaro įkūrėju laikomas Antanas Jaloveckis, dvaras suklestėjo kai į savo rankas jį perėmė anūkas Boleslovas Jaloveckis. Jo pastangomis čia buvo pastatyti klasicizmo stiliaus rūmai, arklidė, tvartas, kluonas, ledainė, o aplink rūmus suformuotas 11 hektarų parkas su tam metui išskirtiniais augalais. B. Jaloveckis buvo geležinkelių entuziastas, tad būtent jo dėka per Saldutiškį buvo nutiestas pirmasis Lietuvoje siaurukas.

Sovietmečiu dvaras buvo naudojamas įvairioms reikmėms,  šiandien jis atkurtas ir rūpestingai prižiūrimas dabartinio dvaro savininko.

Dvarą aplankyti galite Utenos rajone, Saldutiškio miestelyje.  

Įdomioms savaitgalio išvykoms – Šiaurės Lietuvos dvarai

Ieškote idėjų, kaip smagiai ir turiningai praleisti savaitgalį? Aplankykite dvarus Šiaurės rytų Lietuvoje! Net neabejojame, jog įspūdingas istorijas menantys ir kultūriniais lobynais turtingi dvarai paliks neišdildomą įspūdį.

Norėdami sužinoti daugiau įdomių faktų ir naujienų apie šalies dvarus bei pilis, sekite veidaknygę PAŽINKIME LIETUVOS DVARUS.