Straipsniai

Lietuvos pilių ir dvarų interjerai bei išskirtinės kolekcijos

2021 03 24

Senieji istoriniai pastatai, Lietuvos pilys ir dvarai visuomet traukia savo ypatinga atmosfera. Šįkart kviečiame pasižvalgyti ne po dvarų teritoriją, besigėrint jų pastatais ir puošniais fasadais, architektūros detalėmis ir puoselėjamais parkais, tačiau vidinėmis erdvėmis, kurios galbūt ir kiek rečiau pamatomos. Kviečiame pasidairyti po ištaigingus ir jaukius pilių ir dvarų pastatų interjerus, ekspozicines erdves, pasidomėti, kokios muziejinės vertybės ir kolekcijos juose saugomos.

 

 Medininkų pilies pagrindiniame bokšte veikia Trakų istorijos muziejaus ekspozicija. Čia galima sužinoti apie Lietuvos didžiosios kunigaikštystės mūrinių aptvarinių pilių istoriją, Lietuvos karybą XIV–XVIII amžiuje, pamatyti Lietuvos sidabro kolekciją ir kita.

Medinės architektūros Aristavėlės dvaro, menančio dar XVIII amžių, erdvės šviesios ir jaukios. Daug rekonstrukcijų pergyvenusiuose dvaro rūmuose išlikusi senoji sienų ir lubų tapyba.

Šilutės Hugo Šojaus dvare veikiančiame muziejuje galima pamatyti Hugo ir Ericho Šojų (Hugo ir Erich Scheu) archeologinę kolekciją, Dr. Hugo Šojaus (H. Scheu) gamtos ir etnografinę ekspozicijas, Šojų šeimos kelionių ekspozicija, Hugo Šojaus darbo kabinetą ir Freskų salę.

Ypatingai žavintys Trakų Vokės dvaro interjerai, ištaigingų grafų Tiškevičių laikų atspindys. Kadaise ypatinga prabanga tviskėjusios dvaro erdvės užburia ir šiandien.

Alantos dvare veikia dailininko Vaidoto Žuko dailės galerija, taigi šiuose neoromaninio stiliaus rūmuose visuomet galima pasigrožėti puikiais tapybos darbais, čia dažnai rengiamos ir laikinos parodos. Antrajame rūmų aukšte įrengta nuolatinė Palaimintojo Teofiliaus Matulionio muziejaus ekspozicija.

Aukštosios Fredos dvaro erdvėse kuriama elegantiška, ištaiginga ir lengva atmosfera.

Jurbarko dvare, šiaurinėje oficinoje veikia Jurbarko krašto muziejus, čia įrengtos ekspozicijos vietos istorijos, lietuvių ir kryžiuočių kovų temomis, taip pat poetui Jurgiui Baltrušaičiui atminti. Dvaro cerkvėje veikia parodų ir koncertų salė.

Markučių dvare veikiančiame Literatūriniame A.Puškino muziejuje tebesaugoma senoji XIX amžiaus dvarininkų aplinkos atmosfera, čia galima pamatyti išties įdomių eksponatų, detalių ir juste pajusti, kokios anuomet galėjo būti šio dvaro gyventojų dienos...

Plungės dvare, didinguosiuose kunigaikščių Oginskių rūmuose veikia Žemaičių dailės muziejus. Ištaigingų rūmų ekspozicija, nuolatinės ir keičiamos parodos džiugina užsukančių lankytojų akis.

Liubavo dvaro teritorijoje galima aplankyti muziejinei paskirčiai pritaikytus baroko laikotarpio oficiną, oranžeriją ir šimtametį vandens malūną. Šiuose autentiškai restauruotuose pastatuose įrengtos su istorija, žymiomis asmenybėmis susijusios ekspozicijos, malūne saugoma turtinga technikos paveldo įrenginių kolekcija.

Zyplių dvaro ansamblio pastatuose puoselėjami menai, kultūra, amatai. Tai išskirtinės, savitos ir jaukios parodų, ekspozicijų erdvės su turtingomis įvairiausių meno dirbinių kolekcijomis.

Burbiškio dvaro Anykščių rajone klasicistinis ansamblis buvo restauruotas pagal 1853 m. projektą. Čia atkurti  autentiški lubų ir sienų tapybos darbai, originalios rudojo uosio durys, išlikę vertingi dekoruoti priesieniniai židiniai. Autentiškos XIX a. krosnys, apmūrytos baltos glazūros plokštėmis – ypatinga dvaro interjero puošmena. Analogiškų krosnių esama Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Vilniuje.

Kiekvienas istorinis pilių ir dvarų pastatas yra savitas, lyg gyvenantis savą, išskirtinį gyvenimą. Tarp jų sienų saugoma daug, ir pačios sienos tarsi istorijas pasakoja...