Parodos atidarymas

Parodos atidarymas

Birželio 5 d. 17 val. Alantos dvare vyks parodos ,,Šalkauskių giminės fotoarchyvas – aversai ir reversai" iš Ritonės Šalkauskienės ir advokato Romualdo Mikliušo kolekcijų atidarymas. Paroda veiks iki metų pabaigos.

*

Alantos dvaro parodoje – Šalkauskių giminės fotoarchyvo stendai ir 110 originalų


Vaidotas Žukas, kuratorius


Nuo 2020 m. birželio 5 d. Molėtų rajono Alantos dvare atidaryta nauja paroda „Šalkauskių giminės archyvai – aversai ir reversai“. Ekspozicijoje – Šalkauskių giminės archyvinių nuotraukų išdidinti pavyzdžiai, taip pat originalūs albumai ir nuotraukų originalai. Paroda sudaryta iš profesoriaus Stasio Šalkauskio (1886-1941) marčios Ritonės Šalkauskienės ir advokato Romualdo Mikliušo kolekcijų. R. Šalkauskienė yra kilusi iš Alantos krašto, Dapkūniškių kaimo. R. Mikliušo albumai yra paveldėti iš Šalkauskių giminaičių Witortų.

Šalkauskių-Witortų fotoarchyvas atskleidžia ne tik gausios giminės žmonių istorijas, jų kontaktus, keliones, kolegas ir bičiulius, bet ir 19 a. pab. – 20 a. pr. nuostabiai aukštą fotografijos kultūrą, nepaisant visų carinės Rusijos suvaržymų. Vienas svarbiausių Alantos parodos kitoniškumų yra ne tik viršutinių pusių – aversų rodymas, bet ir nuotraukų nugarinės pusės – reversai. Būtent studijinių fotografijų reversai liudija prieš 150 metų gyvavusį ateljė vinječių ir logotipų grožį. 

Kitas šio fotoarchyvo požymis – jo turtinga geografiją. Tai profesionaliai paklijuoti kadrai iš įvairių carinės Lietuvos fotostudijų: Vilniuje (Frères Czyž,S. Fleury, A. Strausso), Kaune (Strauss&Sourevitsch, Šusterio, Jasvoino, Brolių Bžozovskių), Šiauliuose (Arnsono, Šmuilovo, V. Zatorskio), Panevėžyje (Trakmano, Navlickio, Puhačevskio), Telšiuose (Romaškevičiaus, Lapinskio), Klaipėdoje (Carlo Dreyerio), Joniškyje (Jankelio Fišerio), Šeduvoje (Cygano),kitų miestų.Tarp šios kolekcijos kadrų – 19 a. Kauno studijose fotografuoti vyskupai poetai Motiejus Valančius, Antanas Baranauskas,Maironio mūza – Jadvyga Stanelytė (1910). 

Taip pat Alantoje pristatomi Šalkauskių giminės archyvo pavyzdžiai iš carinės Rygos, Liepojos (Libau), Mintaujos (Mitau), Tartu (Dorpat) fotostudijų, iš to meto Ukrainos – Vinicos, Jaltos, Odesos, taip pat Vokietijos, Šveicarijos, Prancūzijos. Pavyzdžiui, nežinomoje Sibiro studijoje nufotografuotas jaunas sukilėlis, savo ranka lenkiškai užrašęs linkėjimus su 1864 metų data ir pasiuntęs į Lietuvą kažkuriam iš Šalkauskių. Arba iš Vaiškonių kilęs Mogiliavo arkivyskupas Aleksandras Kazimieras Gintautas-Deltuviškis, 1821–1889(lenk. Gintowt-Dziewałtowski) –Šalkauskių giminaitis.

Iš archyvinių nuotraukų matyti ne tik profesionales ano meto fotografų darbas, kadruočių, apšvietimo kokybė, studijų interjerų detalės, bet ir pačių personažų pasirengimas fotosesijoms– moterų, vyrų ir vaikų ramybė, savivertė, stilingi jų drabužiai, apavas, šukuosenos.

Parodoje rodoma kelių kartų giminė – nuo 19 a. pradžios. Šalkauskių šeimos buvo gausios, paprasti ūkininkai ir daktarai giminystės ryšiais susimaišę su didikais (Goštautais, Jomantais, Opulskiais), giminė išplitusi po visą Lietuvą. Pavyzdžiui, profesoriaus Stasio Šalkauskio tėvas, Šiauliuose gyvenęs gydytojas Julijonas Šalkauskis, vedęs Barborą Goštautaitę, turėjo 9 vaikus. Tėvo broils provizorius Petras Šalkauskis iš Kapočių užaugino 10 vaikų (vėliau trys iš jų žuvo Sibiro lageriuose, vienas nužudytas Rainiuose 1941 m.). Kitas tėvo brolis, Šakynoje gyvenęs ūkininkas Aleksandras Šalkauskis,turėjo 12 vaikų.

Bent keli rengiamos parodos stendai skirti Stasio Šalkauskio broliui, žymiam tarpukario teisininkui Kaziui Šalkauskiui ir jo žmonai Vandai Sirtautaitei-Šalkauskienei, kurie karo metu buvo Vilniaus žydų gelbėtojai, šiais laikais paskelbti pasaulio teisuoliais.

Kadangi žymiausias giminės atstovas buvo profesorius Stasys Šalkauskis – katalikų filosofas, pedagogas, ateitininkų federacijos vadas, iki okupacijos – paskutinis Vytauto Didžiojo universiteto rektorius, todėl visa paroda sukasi apie jo asmenį: motiną Barborą Goštautaitę-Šalkauskienę, tėvą –buvusį Šiaulių burmistrą Julijoną Šalkauskį, draugus – Kazį Pakštą, Vincą Mykolaitį-Putiną, Juozą Eretą, apie profesoriaus žmoną Juliją Paltarokaitę-Šalkauskienę ir neseniai mirusį jų sūnų fiziką Julių Šalkauskį (1931–2018).

Kadangi Šalkauskių-Witortų fotoarchyvo medžiaga yra didesnė nei galima parodyti Alantos dvaro ekspozicijoje, yra numatyta sudaryti ir išleisti Šalkauskių giminės fotoalbumą.

Alantos dvaro galerijoje surengtą parodą „Šalkauskių giminės archyvai – aversai ir reversai“ finansavo Molėtų rajono savivaldybė, R. Šalkauskienė ir R. Mikliušas. Paroda veiks iki 2020 m.galo.