Hugo Šojaus dvaras
Hugo Šojaus dvaras
Hugo Šojaus dvaras

Hugo Šojaus dvaras

1721 m. dabartinėje Šilutėje buvo įkurta valstybinio dvaro sodyba, pastatyti vėlyvojo klasicizmo ir istorizmo stilių rūmai, dekoruoti Klaipėdos kraštui būdingu dekoru, šiandien mums žinomi kaip Hugo Šojaus dvaras. 1819 m. dvaro savininku tapo Francas Vilhelmas Radkė.


XIX a. – Hugo Šojaus dvaro klestėjimo laikai

1889 m. senąjį Šilokarčemos dvarą nusipirko dvarininkas Hugo Šojus (orig. Hugo Scheu), vienas žinomiausių Klaipėdos krašto žmonių, pasireiškęs Rytų Prūsijos ekonominėje ir kultūrinėje veikloje. Jis dvare įkūrė pirmąjį muziejų Klaipėdos krašte. Dvaro kolekcijos prasidėjo nuo Klaipėdos krašto etnografinės medžiagos, tautosakos rinkinių, buvo sukaupta etnografinių baldų, rūbų, dokumentų, spaudinių, žemėlapių. Muziejiniai rinkiniai buvo prieinami inteligentijai ir mokslininkams.

Hugo Šojaus valdymo laikais dvaro pastatai buvo atnaujinti, įrengtas angliško tipo parkas su pusantro šimto veislių medžių ir krūmų, iškasti nauji tvenkiniai. Dvarininkas Hugas Šojus nemažai žemių išdalino, dovanojo miesteliui. Jose pastatyta ligoninė, turgaus aikštė, mokyklos, paštas, bažnyčia ir kt. Miestui paties Hugo Šojaus buvo padovanotas ir jo įkurtas parkas.


Antrojo pasaulinio karo metais ir pokariu

Po Hugo Šojaus mirties dvarą paveldėjo jo anūkas, kuris Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė į Vokietiją. Hugo Šojaus dvaras, jo muziejus, sukauptos kolekcijos liko be priežiūros ir dėl to labai nukentėjo. 1945 m. klaipėdiškis Martynas Toleikis tapo pirmuoju dvaro kolekcijos tvarkytoju, jis buvo paskirtas Šilutės etnografinio muziejaus vyriausiuoju preparatoriumi, o muziejus buvo perduotas Lietuvos mokslų akademijos žinion.

1948 m. rugpjūtį Hugo Šojaus dvaro pastatuose įsikūrė sodininkystės ir bitininkystės mokykla, perkelta iš Kretingos, o muziejus perkeltas į namą Šilutės miesto centre.


Hugo Šojaus dvaras šiandien

2015-aisiais muziejaus kolekcijos sugrįžo į dvaro erdves. Pats Hugo Šojus kadaise pasakęs, kad muziejus be rūmų neįsivaizduojamas, ir galiausiai jo vizija išpildyta.

Hugo Šojaus dvare veikia Šilutės Hugo Šojaus muziejus, taip pat restauracijos ir edukacijos centras, vidaus biblioteka-archyvas. Šiuo metu muziejuje ir jo filialuose sukaupta virš šešiasdešimties tūkstančių eksponatų.
___
Daugiau įdomybių ir naujienų apie Lietuvos pilis ir dvarus rasite mūsų Facebook profilyje.
Vieta žemėlapyje:


Neradote ieškomos informacijos? Parašykite mums.